Jak wygląda terapia online?
Na popularność terapii online niewątpliwie miała wpływ pandemia Covid, jednak już przed jej wybuchem, terapia przez Internet była znana. Zasadniczą różnicą w spotkaniach z psychologiem online a stacjonarnie jest to, że sesje odbywają się za pośrednictwem komunikatora, a nie w gabinecie terapeuty. Proces umawiania się na terapię online wygląda podobnie, można umówić się bezpośrednio z terapeutą telefonicznie lub mailowo, a jeśli korzysta on z portali umożliwiających zapisy online, można również z nich skorzystać. Często w takich sytuacjach można wybrać konkretną usługę “terapia online” “konsultacje online”, dzięki temu pacjent ma pewność, że właśnie na taką formę spotkania umawia się z danym specjalistą. Samo spotkanie przebiega za pośrednictwem, któregoś ze znanych programów przeznaczonych do spotkań video. Niezależnie jaki program jest używany terapia online zawsze odbywa się przy użyciu kamerki, zarówno ze strony pacjenta jak i terapeuty. Terapia przez Internet jak i stacjonarna cechuje się poufnością i tajemnicą zawodową. Zatem sesje nie są nagrywane, chyba, że pacjent wyrazi na to zgodę, wtedy takie nagrania są wykorzystywane do celów superwizyjnych i są na bieżąco usuwane.
Czy terapia online ma sens?
Sensowność i skuteczność terapii przez Internet od samego początku budziła wątpliwości i pytania. Tu znowu można wiele przypisać pandemii. Nie tylko spowodowała ona popularyzację takiej formy psychoterapii, ale również pokazała, że może być ona skuteczna. Niewątpliwą zaletą terapii online jest jej dostępność. Urządzenie z kamerką, połączenie internetowe i odpowiednie miejsce wystarczą, aby móc spotkać się z psychologiem online. Czas i położenie geograficzne nie stanowią już przeszkody. Nasze doświadczenie pokazuje, również, że terapia przez internet jest skuteczna i niekiedy nawet pacjentom łatwiej jest się otworzyć przed psychologiem online.
Terapia przez Internet – kto najbardziej skorzysta?
Jeśli mieszkasz w małej miejscowości bez dostępnej oferty psychologów, za granicą lub Twoja praca wymaga częstych wyjazdów; nie musisz rezygnować z podjęcia leczenia. Terapia on-line jest też dobrym wyborem dla osób, które z różnych powodów mają utrudnione przemieszczanie się (niepełnosprawność, fobie lub zaburzenia, które utrudniają kontakt na żywo). Jednak nie są to jedyne osoby, które mogą skorzystać na tej formie terapii, ponieważ terapia przez Internet jest dostępna, dla każdego.
Jakie kwalifikacje ma psycholog online?
Psycholog online ma takie same kwalifikacje jak psycholog stacjonarny. Często z resztą jest to ta sama osoba. Wielu psychologów i psychoterapeutów pracuje zarówno stacjonarnie jak i online, czasem nawet hybrydowo. Niezależnie czy wybierasz psychologa czy psychoterapeute online lub stacjonarnie ważne jest, aby upewnić się, że jest to osoba kompetentna. Sprawdź czy dany specjalista ma odpowiednie wykształcenie, aby móc nazywać się psychoterapeutą i/lub psychologiem. Zwróć uwagę czy jest w trakcie lub ukończył szkołę psychoterapii, jeśli tak, to niezależnie czy podejmiesz u niego terapie online czy stacjonarnie będzie to rzetelny proces. Profile naszych specjalistek możesz zobaczyć tu.
Psycholog: konsultacje online– konsultacje online okiem psychologa
Terapia online jest stosunkowo nową formą pracy i jak często bywa z nowym, budziło początkowo niechęć lub nawet strach również wśród psychologów. Wielu specjalistów miało i niekiedy nadal ma wątpliwości co do skuteczności terapii online i nie prowadzi jej w tej formie. Wartości terapii stacjonarnej nie można ująć, ale niestety kontakt face to face z terapeutą nie jest możliwe i terapia online dla niektórych może być jedyną formą pomocy więc warto z niej skorzystać.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.