Psychoterapia

Wierzymy, że dbając o zdrowie psychiczne, warto korzystać z profesjonalnej pomocy. Właśnie dlatego zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą.

Kontakt:

508 980 922
poradnia@oceanmysli.com

Sesję terapeutyczną możesz umówić przez:

Czym jest psychoterapia?

Często Pacjenci, którzy nie mieli wcześniej żadnego kontaktu z psychoterapią przychodzą do gabinetu pełni niepokoju, ale też ciekawości. Często nieświadomi tego czym jest psychoterapia oczekują porad, gotowych rozwiązań, sposobów radzenia sobie czy schematów zachowania. Niestety z takim nastawieniem, Pacjent wychodzi ze spotkania rozczarowany, bo nie na tym to polega. Wbrew, temu co też czasem niektórzy myślą, Psychoterapeuta nie jest osobą posiadającą wiedzę tajemną na temat funkcjonowania świata, tego jak „powinno” się żyć i jaki jest właściwy „wzór postępowania”. Skoro psychoterapia to nie gotowe porady, to czym w takim razie ona jest? Jak ona działa? Czy nie wystarczy, że porozmawiam z przyjacielem?

Psychoterapia z definicji jest procesem, który ma być leczniczy. Niezależnie w jakim nurcie, a jest ich trochę, pracuje dany Terapeuta ogólne założenia psychoterapii są wspólne, zmiana i poprawa funkcjonowania. Niezależnie od nurtu psychoterapia jest rozmową, niekiedy tylko a niekiedy jest ona uzupełniona o różne ćwiczenia czy testy. Nurt psychoterapii jest tylko metodą, sposobem pracy Terapeuty, jednak badania wskazują, że najważniejszym czynnikiem leczniczym jest sama relacja terapeutyczna. Dlatego zachęcamy do poznania naszego zespołu.

Mówi się, że należy wybrać odpowiedni nurt do konkretnych trudności. Do lęku i fobii powinno iść się na psychoterapię CBT, a depresję najlepiej leczyć psychodynamicznie. Idąc za tym co pisaliśmy wyżej można by z tym dyskutować. Prawdą jest jednak to ze z racji na różne metody pracy różne nurty terapii mogą być skuteczniejsze lub bardziej odpowiednie do takich a nie innych problemów. Wynika to z nieco innych obszarów skupienia i postawionych celów. Korzyści z podjęcia psychoterapii może być wiele, np. zanik objawu z jakim osob zgłosiła się na terapię, większy wgląd i lepsze rozumienie samego siebie, rozpoznanie przyczyn trudności w relacjach i ich poprawa, poprawienie jakości życia.