Dietetyk on-line

Dietetyk on-line – jak wyglądają konsultacje z dietetykiem?

Pisaliśmy już o tym jak wygląda terapia przez Internet, a także czym charakteryzuje się terapia uzależnień, prowadzona on-line. Nadszedł czas na część poświęconą dietetyce. Konsultacje z dietetykiem nie będą, w tym przypadku, różnić się istotnie od psychoterapii lub terapii uzależnień. Ważny tu jest dobór odpowiedniego dietetyka/dietoterapeuty oraz czas na podjęcie terapii.

Proces związany z konsultacją: zapisami oraz organizacją samej wizyty zapewne różni się w zależności od placówki. W Poradni Psychologicznej Ocean Myśli wygląda on następująco:

  • warto zapoznać się z ofertą, w tym przypadku polecamy Panią Malwinę, która specjalizuje się w dziedzinie dietetyki i dieto terapii.
  • zapisów można dokonywać na Booksy oraz telefonicznie pod numerem: 508 980 922
  • przed podjęciem współpracy (zarówno w dietetyce prowadzonej stacjonarnie, jak i tej on-line), należy się przygotować: wykonać niezbędne badania; zastanowić się nad celem, jaki przyświeca naszej chęci podjęcia terapii oraz bezpośrednio po zapisaniu się – wypełnić ankietę przesyłaną przez nas na podany adres e-mail.
  • szczegóły, istotne w całym procesie dostępne są na naszej stronie.

Dieta on-line – dlaczego warto skonsultować się z dietetykiem?

Dietetyka on-line daje takie same możliwości jak stacjonarna. Istotna jest możliwość konsultacji z dowolnego punktu na świecie ze specjalistą/specjalistką, która wydaje się najodpowiedniejsza, a do której trudno byłoby dotrzeć osobiście. Taka sytuacja rozwiązuje wiele kłopotów towarzyszących chęci podjęcia terapii: czas dojazdu skraca się do minimum – wystarczy spokojne otoczenie, dostęp do Internetu oraz działające połączenie (mikrofon+dźwięk+kamera) na dowolnym urządzeniu.

Wróćmy zatem do odpowiedzi na pytanie dlaczego warto skonsultować się z dietetykiem i dlaczego warto zrobić to on-line?

Odpowiedź na te pytania może składać się z wielu elementów:

  1. chęć diagnostyki i próba podjęcia walki z problemem natury biologicznej (z wagą/hormonami/samopoczuciem, etc.); i/lub z problemem natury psychologicznej (zaburzenia odżywiania) należy konsultować ze specjalistką/tą
  2. doświadczenie kliniczne oraz akademicka wiedza dietetyczki bądź dietetyka, poszerzana na bieżąco o najnowsze trendy i badania; są niezbędne do tego, aby podjąć leczenie dedykowane danemu organizmowi oraz nie dopuścić do popełnienia błędów częstych w działaniu samodzielnym pacjenta.
  3. Praca z pacjentem twarzą w twarz, czym również jest spotkanie on-line – daje możliwość ułożenia diety szytej na miarę, wsłuchania się w potrzeby pacjenta, a przede wszystkim, nadaje indywidualny charakter relacji; co działa na korzyść obu stron:
  • dla terapeuty: pozwala poznać pacjenta, a poprzez rozmowę, również dostrzec bardziej szczegółowe informacje, przydatne w procesie terapeutycznym
  • dla pacjenta: tworzy środowisko intymne, wspierające szczery dialog

Można powiedzieć, że kanał, na który wdzwania się terapeuta oraz pacjent; stanowi pokój, przestrzeń bezpieczną, równie trwałą jak gabinet.

Dietetyk on-line – holistyczne podejście do organizmu

Układanie diety on-line niesie za sobą szereg nowych możliwości. Przede wszystkim dużo łatwiej jest dzielić się wiedzą. Jadłospisy dostępne są w formie wirtualnej praktycznie od ręki, można również dzielić się dodatkowymi materiałami wspierającymi terapię. Podobnie sytuacja wygląda w temacie raportowania; jeśli jest ono przewidziane w procesie.

Planowanie diety on-line stanowi część holistycznego podejścia do dbania o organizm. Dlatego staramy się łączyć je z terapią. Dzieje się tak, ponieważ często problemy związane z dietą mogą mieć podłoże psychologiczne, a w innych przypadkach stanowią skutek uboczny problemów biologicznych. W naszej Poradni, przyjmujemy jako prawdę oczywistą, że takie czynniki jak:

  • odpowiednio dobrany ruch,
  • balans życia prywatnego z profesjonalnym
  • zdrowy sen
  • redukcja stresu;

stanowią elementy dbałości o organizm. Doradzamy je tak samo jak dietę. W zależności od sytuacji pacjentki/ta; jednak to na biologiczne i psychologiczne objawy zaburzeń wagi, łaknienia lub chęć poprawienia wyników organizmu lub wsparcia w kryzysie mamy największy wpływ oraz dysponujemy największym doświadczeniem.

Dieta to nie wszystko…

Jak wspominaliśmy wyżej; ważna jest równowaga. Spersonalizowana dieta stanowi jeden z najistotniejszych czynników uwzględnianych w trosce o dobrostan organizmu, jednak „dieta to nie wszystko”. Dietetyczka/dietetyk sugeruje i dobiera odpowiednio również zakres ćwiczeń, który może pozytywnie wpłynąć na całkowite efekty. Nie mówimy tu o zakresie ćwiczeń siłowych, ilości powtórzeń, etc. – od tego są profesjonalni trenerzy. Istotne tu jest ogólne wskazanie drogi: wyjaśnienie czym jest wysiłek fizyczny, zależność wydolności oraz rodzaju wysiłku względem chociażby gospodarki insulinowej oraz wiele więcej.

Co więcej, dlaczego istotne jest wykonanie badań przed podjęciem dieto-terapii?

Pamiętajmy, że punktem wyjściowym, poza celem; jest również aktualny stan naszego organizmu. To on będzie wskazywał, na czym powinna skupiać się terapia oraz współpraca z dietetyczką/dietetykiem.

  • pozwoli poznać słabe i mocne strony organizmu
  • wytyczyć ścieżkę pracy nad poprawą
  • wpłynie na ustawienie suplementacji – jeśli będzie ona potrzebna

Ponieważ ludzki organizm jest delikatny i podatny na bodźce, które wymienione zostały powyżej, ale również na wiele więcej, oferując współpracę z dietetyczką; chcielibyśmy zwrócić uwagę na złożoność tematu oraz ciężar profesjonalnej pomocy w sytuacji dowolnego kryzysu zdrowotnego. Ta myśli bezpośrednio związana jest z faktem, jak ogromną rolę odgrywa psychika w procesie leczenia organizmu. Chcielibyśmy zatem zakończyć ten artykuł pointą dotyczącą faktu, że w pracy dietetyczki/dietetyka oraz dietoterapeutki/ty najważniejsza jest relacja z pacjentem oraz profesjonalne do niej podejście. To bezpośrednio przekłada się na nastawienie pacjentki/pacjenta a co za tym idzie, na motywację do podjęcia działań.

Dodaj komentarz